Naše Marie

Moderátoři: Roman, Dandys

Odpovědět
Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Naše Marie

Příspěvek od Dandys » sob zář 17, 2005 1:51 pm

Medlánecká vlečná Z-226 je éro, které mate jak vzhledem, tak i názvem. Dříve byla celá rudá a proto se jí také říkalo "Rudý Teror". Díky ní točíme z dráhy 15 pravé okruhy, protože byly stížnosti na hluk.
Nyní má již na výfuku namontován tlumič a její marking je bílý s červenými pruhy, takže se změnila k nepoznání.
Ale zpět k tomu matení. Když jsem v aeroklubu začínal, dočetl jsem se ve fotogalerii jeho stránek, že se jedná o Z-226. Takže jsem jí začal říkat "dvěstědvacetšestka". Jenže jsem potom zaslechl, že o ní kdosi mluví jako o "dvěstěpětce". Hodně mě to zviklalo, až jsem si řekl, že si to prostě z těch aeroklubáckých stránek špatně pamatuji a je to tedy Z-205. Doma jsem se tedy podíval znovu na stránky a tam jasně stojí Z-226. Tak proč jí někdo říká "dvěstěpětka"?

Našel jsem článek, který to vysvětluje:
Z-226
Vznikl z pozadavku na konstrukci specialniho vlecneho letadla. V Otrokovicich odlehcili drak Z-126 o celkovou elektro instalaci, predni palubni desku, predni rizeni. Klapky byly zmeneny na mechanicke. Temito upravami byla snizena hmotnost o 50 kg. Zastavela se nova pohona jednotka Walter Minor 6-III. Hmotnost zvysila o proti typu Z-126 o 15 kg.
Ale byl tak zvetsen vykon o 42 kW 55k. Tento novy typ byl zaletan v dubnu 1954 pod nazvem Z-226 B " Bohatyr". Se specialni vrtuli dosahoval stoupavost u zeme 7,3 m/s. Pri letovych zkouskach, Z-226 v obratnosti velice prekonava sveho predchudce a
z tohoto duvodu vznikla dvoumistna verze urcena pro vycvik a skoleni nazvana Z-226 T Trener 6, vojenske oznaceni C 205. Vyroba pokracovala do roku 1959 kdy nahradil vyrobu typ Z-326 Trener Master.
Pro nedostatek motoru byla ke konci vyroby nova verze vybavena motorem M 137 o vykonu 138 kW 180 k pod oznacenim Z 226 M. Tato verze ma i jine motorove loze, proto je tak dobre odlisna od Z-226 B.
Obrázek
Obrázek
Není umění být dobrým pilotem, ale být starým pilotem! Obrázek

Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dandys » sob zář 17, 2005 2:42 pm

Z-26
Obrázek

Z-126
Obrázek

Z-226 B
Obrázek

Z-226 M
Obrázek

Z-326 MF
Obrázek
Naposledy upravil(a) Dandys dne stř zář 21, 2005 7:18 am, celkem upraveno 3 x.

bumper
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše Marie

Příspěvek od bumper » sob zář 17, 2005 2:42 pm

mela napis "Rudy Baron" + "Maryje" a nejen u me se proslavila hlavne timhle :rehot: Nechcete to tam nekdo zase domalovat? :muhehe:

Obrázek
Naposledy upravil(a) bumper dne pát kvě 26, 2006 3:58 pm, celkem upraveno 1 x.

Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dandys » sob zář 17, 2005 2:58 pm

Snahy tady rozhodně jsou a nejvíce je vyvíjí Pepa Žatečka. Martin Zlomek má dokonce i nějakou malířku, která by to svedla, jenže je tam nějaký problém, takže je to zatím na mrtvém bodě.

bumper
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bumper » sob zář 17, 2005 4:06 pm

Dandys píše:Snahy tady rozhodně jsou a nejvíce je vyvíjí Pepa Žatečka. Martin Zlomek má dokonce i nějakou malířku, která by to svedla, jenže je tam nějaký problém, takže je to zatím na mrtvém bodě.
ona vam zadna zenska nechce stat modelem,co? :lol:

Thomson

Příspěvek od Thomson » ned zář 18, 2005 6:47 pm

Zdarec,
proč se Z-22šestce říká 205? To je celkem jednoduché. Z-226 vznikla přestavbou Z-126, která vznikla ze Zlinu Z-26. V době vzniku Z-26 používali vojáci pro svoje letadla jiná typová označení, např.: Ar96 bylo C-2, Z-381 byla C-106 a Z-26 byla C-5, Z-126 pak C-105. Z-226 už vojáci nepoužívali, ale aeroklubáci jí říkají "dvěstapětka" (C-205), protože "dvěstědvacetšestka" je moc dlouhý a název Trenér se nějak nevžil. Navíc s názvem "dvěstapětka" se domluvíš v každém aeroklubu. Mimochodem, ten první obrázek v druhém příspěvku je právě Z-26 (C-5), ten druhý je Z-126. Název 305 (příp. 505) pro Z-326 (Z-526) se nepoužívá. Jo, Z-726 se říká "sedmikula".

Letu zdar a plachtařům zvláště!
Tomáš Talanda, AK Křižanov

Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dandys » pon zář 19, 2005 7:58 am

Thomson píše:Mimochodem, ten první obrázek v druhém příspěvku je právě Z-26 (C-5), ten druhý je Z-126.
Vážně je to Z-26? Já to stahoval z všelijakých stránek, které jsem našel v googlu a vždy jsem si ten obrázek uložil podle názvu, který k němu byl, abych se nespletl. U toho prvního byl název Z-126 trener II nikoliv Z-26, ale jak to srovnávám s druhým obrázkem, což má být také Z-126 tak jsem třeba objevil rozdíly ve směrovce - první zaoblená, druhý useknutá. Takže jsi si jistý, že je to Z-26? Ta už byla také dvou místná?
Thomson píše:Jo, Z-726 se říká "sedmikula".
Sedmikula tak to je dobrý, to jsem ještě neslyšel.

edit:
Našel jsem ty stránky znovu a mají tam i Z-26 a tam o té píší opravdu jako o Z-126 trener II.

Tak tedy pro srovnání:
Z-26
Obrázek

Z-126 trener II - tak je to tam popsáno, ale je to tedy Z-26.
Obrázek

A našel jsem i tu "Sedmikulu", ten výraz se mi líbí čím dál tím víc !!! :muhehe:

Z-726 "Sedmikula" :lol:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Dandys dne stř zář 21, 2005 7:17 am, celkem upraveno 1 x.

Thomson

Příspěvek od Thomson » úte zář 20, 2005 5:57 pm

Z-126 měla na rozdíl od Z-26 hranatou směrovku, kovovou konstrukci křídla (26 měla dřevěnou) a mechanicky ovládané brzdy kol. Víc se asi dočteš v publikaci Československá letadla (nevím, jestli 1. nebo 2.díl). Z-26 byly taky dvoumístné, také řízené zepředu, určené pro zálkadní výcvik. Ale nesedí mi tam rok výroby - podle imatrikulačky OK-JGF - 1954, ale tentýž rok výroby mají i Z-126 předělané na Z-226 B.
Mimochodem, jedna sedmikula lítá v Holešově.

Plachtění zdar!
Tomáš Talanda, AK Křižanov

Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dandys » stř zář 21, 2005 7:16 am

Té směrovky jsem si všiml také, hned jak jsi na to upozornil. No holt v tom na těch stránkách mají zmatek, takže ty popisky opravím. Díky !!! :D

Michael Chytil

Příspěvek od Michael Chytil » úte črc 15, 2008 10:11 am

Cau,
nahodne jsem narazil na vase forum a do vlakna Nase Marie mam upresneni:
ne vsechny Z-126 meli hranatou smerovku (je to dost casty omyl), puvodni Z-126 mely akorat kovova kridla a az pozdejsi vyrobene kusi dostali hranate, kovove smerovky. Na ty prvni kusy se to pozdeji dodelava. Ta OK-IGF je tady Z-126. Krasne je to videt na nasi OK-IFG, ktera byla vzdycky Z-126, ale nejdriv mela kulaty (dreveny) ocas, potom hranaty:
fotka s kulatym: http://www.orlita.net/zliny/foto_ifg/ipage00001.htm
fotka s hranatym: http://www.orlita.net/zliny/foto_ifg/ipage00011.htm
jinak fotka s kulatym ocasem a napisem Z-126 je tady http://www.hao.cz/g3/zlinstarthol.jpg

Ohledne "105" "205" tam nekdo pise, ze 305 a 505 se nepouziva - to neni pravda, nepouziva 505, ale 305 je uplne normalni - teda aspon tam, kde s tim vlekaji -jako treba u nas. Je to proto, ze u armady litali Z-26, Z-126, Z-226 a Z-326, ale Z-526 uz tam nelitali a tam nemeli vojenske oznaceni.

Michal Orlita, LKKU.
Fliegen wir will !! (Ncheni nic ccho by neemecky duustojnik needchokchazal).

Michael Chytil

Příspěvek od Michael Chytil » pát črc 18, 2008 11:17 am

Toto napsal Lojza ( nevim proc tuto odpoved tady nevidim ).

Kolega Orlita poslal zajímavé fotky, nicméně bych si dovolil následující poznámku.

Moje letecká kariéra začala v roce 1959 na C-5 a C-105 a pokračovací a sportovní výcvik a vlekařká éra byla na C-205. Zmíněné typy měly všechny charakteristické znaky tak, jak byly popsány výše. To co dokládá kolega z Olomouce bych viděl jako fotky z pozdějších let, kdy typy C-5 šly do revize a byly přestavovány na C-105 a mohly se objevovat zmíněné hybridy.

Možné je i další vysvětlení: kdo pamatuje ta léta tak ví, že olomoucké mužské a ženské akrobatické skupiny byly dosti privilegované, a to i technikou, a mohly mít k dispozici i jakési mezitypy. Olomoučáky nepomlouvám, jejich skupiny byly vynikající a bezkonkurenční i později na C-11! Mne osobně nejvíce udivil poslední snímek tříčlenné skupiny s letouny \"Z-126\" s kulatou směrovkou a létané ze zadního sedadla !!! Nezkoušel se již šestiválec? Více by jistě řekli místní pamětníci. Ze snímku jsem to nepoznal.

Toto mu odpovida kolega Orlita:

No co ja vim (z vypraveni, pochopitelne ;-)), tak Z-126 se litala normalne zepredu a na akrobacii evektuelne ze zadu. Udajne i existovala kvalifikace "zadni sedadlo na Z-126"
Prestavby Z-26 na Z-126 - nemuzu komentovat, nevim, kolik a jestli vůbec masin se něco prestavelo, co je ale dolozene jsou prestavby Z-126 s drevenym ocasem na ocas kovovy - viz ten priklad olomouckych masin. Jako experimenty nebo hybridy se sestivalcem to urcite nevidim, ten motorovy kryt je jednoznacne na 4-valcovy motor. Olomoucka skupina litala na Z-126 a potom, když prisly Z-226A, tak se Z-126 zacala litat zenska skupina. Jediny hybrid mezi Z-126 a Z-226 o kterem vim byly Z-126T z druhé poloviny 70. let, kdy se část Z-226T predelavala na WM4-III, protože byl nedostatek sestivalcu. Od normalnich Z-126 se lisili hlavne olejovou nadrzi v koreni kridla a mechanickym ovladanim klapek.
Fliegen wir will !! (Ncheni nic ccho by neemecky duustojnik needchokchazal).

allenmarton

Re: Naše Marie

Příspěvek od allenmarton » čtv led 17, 2013 5:24 am

Ahoj všichni.
krásné příspěvky, Moc se mi líbí toto fórum moc, díky za sdílení ...
pass4sure dumps practice questions pass4sure dumps practice questions
646-985 practice questions pass4sure 646-985 practice questions
642-062 practice questions pass4sure 642-062 practice questions
spanishprograms http://spanishprograms.com

Odpovědět