Zapletani lana

Moderátoři: Roman, Dandys

Odpovědět
least

Zapletani lana

Příspěvek od least » pon úno 15, 2010 2:10 pm

Zdravim,
mel bych dotaz ohledne zapletani navijakovych lan...
Pokud mi slouzi pamet, delaji se tri rundy stylem "pres jeden, pod dva", pak se napreskacku vyseknou tri prameny a nasleduji dve rundy stylem "pres jeden, pod tri"... Je to spravne?

Take bych se rad zeptal, jakym zpusobem se zapleta smycka?
Diky moc,

Michal

PS. Vite-li o nejakych strankach/knihach pojednavajicich o tomto tematu, tuto informaci take uvitam...

Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapletani lana

Příspěvek od Dandys » pon úno 15, 2010 4:33 pm

Pamatuješ si to naprosto přesně! :palec:
Smyčka se zaplétá tak, že se konec lana rozplete na 3 a 3 prameny, které se do sebe od poloviny opět spletou. Tím vznikne smyčka. Zbylá polovina nyní již 6 pramenů se zaplete do lana klasickým zápletem, tedy přes jeden pod dva 3x, vyseknout 3 prameny ob jeden a přes jeden pod tři 2x. U smyčky to však můžeš redukovat na dvě rundy přes jeden pod dva a dvě, příp. jednu rundu přes jeden pod tři.

Co se týče literatury na toto téma, tak jsem našel jedině zaplétání oka, ale stejně si myslím, že to člověk musí alespoň jednou vidět.
Není umění být dobrým pilotem, ale být starým pilotem! Obrázek

least

Příspěvek od least » pon úno 15, 2010 8:38 pm

Diky moc za odpoved!
Jen jedna vec mi neni jasna... Pises, ze konec lana se rozplete na 3 a tri prameny, ktere se do sebe opet spletou...
Myslis to tak, ze se rozpletou a ty pomyslne dve poloviny se pletou proti sobe(tim by tvorily tu smycku...)?
A diky moc, za ten odkaz...
Mej se,

Michal

Dandys
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dandys » čtv bře 11, 2010 11:34 am

Ano, přesně tak. Snahou je rozdělit si lano na dvě půlky, tedy aby ty tři prameny "držely" při sobě. Tím, jak jsou natvarované vytvoří po spletení dohromady opět jakoby původní celé lano, avšak ve smyčce.
Není umění být dobrým pilotem, ale být starým pilotem! Obrázek

Odpovědět